Makijaż permanentny oczu brwi ust Wrocław

Makijaż permanentny-wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć!

Makijaż permanentny to stały makijaż, który polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiednio dobranych pigmentów. Obszary, na których można przeprowadzać ten rodzaj zabiegu, to głównie usta, brwi i oczy. Sposób aplikowania przypomina tatuowanie (wprowadzane są pod skórę metabolicznie obojętne granulki pigmentu). Są one implementowane pod skórę cienką, jednorazową igłą w znieczuleniu (płycej niż w przypadku tradycyjnego tatuażu). Efekt utrzymuje się od 2 do 5 lat.

W jaki sposób przeprowadzany jest zabieg makijażu permanentnego w gabinecie?

Przede wszystkim wykonuje go wykwalifikowana i doświadczona linergistka. Zabieg dzieli się na trzy istotne etapy. Pierwszy z nich to konsultacja, drugi wprowadzenie barwnika pod skórę, a trzeci korekta makijażu. Podczas rozmowy wstępnej linergistka powinna przeprowadzić wywiad z klientką w celu zbadania, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, a także wykonać próbny rysunek, w celu zwizualizowania ostatecznego efektu. Kolejny etap to zabieg opierający się na wprowadzeniu pod skórę barwnika przy pomocy jednorazowej igły (w znieczuleniu miejscowym). W przypadku makijażu permanentnego ust wykorzystywane są barwniki o 2-3 tony ciemniejsze od naturalnego koloru ust. Stały makijaż brwi może być wykonywany w odcieniach szarości i brązu, natomiast trwałe kreski na powiekach w kolorze czarnym lub szarym. Czas trwania zabiegu to około 2-3 godzin (w zależności od indywidualnych życzeń klientki, stopnia trudności rysunku oraz innych czynników). Ostatni etap, czyli korekta makijażu odbywa się po około 2 dniach. Wówczas skóra goi się, zaczyna pokrywać się niewielkimi strupkami, które mniej więcej po miesiącu całkowicie znikają. Można wtedy poprawić makijaż (korekta makijażu permanentnego trwa od pół godziny do 2 godzin). Takie poprawki zabiegu pozwalają na uzyskanie dokładniejszego i bardziej satysfakcjonującego efektu makijażu.

Jak pielęgnować skórę po makijażu permanentnym?

Po przeprowadzeniu makijażu permanentnego zaleca się stosowanie jedynie kosmetyków do tego przeznaczonych. Należy unikać kontaktu skóry z silnymi środkami chemicznymi. Nie powinno się też trzeć miejsca po zabiegu, natłuszczać go i szorować, a także myć mydłem. Niezwykle ważny jest pierwszy tydzień po zabiegu. Wówczas nie zaleca się stosowania kolorowych kosmetyków do twarzy, korzystania z solarium, basenu, czy sauny. Nie wolno również drapać i odrywać strupów.

Przeciwwskazania do zabiegu makijażu permanentnego

Należy być świadomym, że nie zawsze można poddać się zabiegowi. W niektórych sytuacjach jest to niewskazane. Są to między innymi: ciąża, nowotwory, przyjmowanie leków sterydowych, cukrzyca, czy też choroby skóry.

Ciąża
Z uwagi na bezpieczeństwo matki i dziecka odradza się przeprowadzanie zabiegu makijażu permanentnego w ciąży. Wykorzystywane podczas niego barwniki, preparaty znieczulające i inne środki mogą mieć niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo i rozwój płodu. Ponadto zabieg jest inwazyjny i wykonywany pod skórą, dlatego może narazić na różne infekcje, których należy unikać w okresie oczekiwania na potomstwo.

Nowotwory
Makijaż permanentny nie jest wskazany u kobiet chorujących na nowotwory, gdyż w wyniku chemioterapii są one bardziej podatne na infekcje i choroby, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój choroby. Ponadto rany goją się wolniej i gorzej, a także barwniki mogą słabiej przenikać do skóry.

Przyjmowanie leków sterydowych
Podczas przyjmowania leków sterydowych (zewnętrznego i wewnętrznego) nie wolno wykonywać makijażu permanentnego, gdyż naskórek robi się wówczas bardzo cienki, a także dochodzi do rozszerzenia się naczyń krwionośnych.

Cukrzyca
U osób chorych na cukrzycę z uwagi na zdecydowanie większą skłonność do infekcji i utrudnione gojenie ran, można wykonać zabieg tylko i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Chory musi uzyskać pozytywną opinię lekarza i spożyć odpowiednie leki, które zabezpieczą jego organizm przed infekcją.

Choroby skóry
Nie zaleca się wykonywania makijażu permanentnego w sytuacji, w której w obrębie skóry powstał jakikolwiek stan zapalny, gdyż mogłoby to znacznie pogorszyć stan skóry i wydłużyć jej proces gojenia się. Przy łuszczycy mogłoby dojść do niebezpiecznych dla zdrowia rzutów łuszczycowych.

Inne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu to między innymi: infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe, dermatologiczne, menstruacja, półpasiec, świeże rany i blizny, poparzenia słoneczne, choroby autoimmunologiczne, choroby serca, epilepsja,choroby okulistyczne, zaburzenia psychiczne, alergia na barwniki, epilepsja, alergia na wykorzystywane barwniki itd.

Jak przygotować się do makijażu permanentnego?

Przede wszystkim przed zabiegiem nie wolno przyjmować aspiryny, antybiotyków, żadnych leków wpływających na rozrzedzenie krwi, alkoholu i napojów z zawartością kofeiny. Ponadto na 4 tygodnie przed korektą makijażu nie można wykonywać henny brwi, a na 2 tyg przed przeprowadzać regulacji włosków. Przed przeprowadzeniem makijażu permanentnego powiek (kresek) nie należy zakładać soczewek na oczy, używać kropli nawilżających, a około 4 tyg przed zabiegiem wykonywać henny rzęs. Przed wykonaniem makijażu permanentnego ust zalecane jest przyjmować lek przeciwwirusowy, który ma za zadanie zwiększyć odporność klientki. Warto zażywać go na kilka dni przed zabiegiem. To, o czym należy pamiętać przed każdym makijażem permanentnym to zmycie tradycyjnego makijażu.

Czy wykonanie makijażu permanentnego boli?

Poziom odczuwania bólu u każdej osoby jest inny, na co wpływ mają różne czynniki, np. zmęczenie, stres, wysoka temperatura, czy rodzaj sprzętu wykorzystywanego do przeprowadzania zabiegu. Jednakże przed i w trakcie jego trwania profesjonalna linergistka stosuje różnego rodzaju środki zmniejszające dolegliwości bólowe, minimalizujące opuchliznę i krwawienie.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Skóra może być delikatnie zaczerwieniona i opuchnięta i jest to naturalne zjawisko dla tego typu zabiegów. W pierwszych dniach makijaż może wydawać się nieco przerysowany. Po kilku dniach od zabiegu skóra zaczyna się delikatnie łuszczyć, a barwnik zanika w około 50%. Z uwagi na to zaleca się dokonanie korekty wypełnienia po upływie około miesiąca. Ponadto warto być świadomym, że efekty makijażu permanentnego nie utrzymują się przez całe życie, a od 6 miesięcy do kilku lat, po czym zabieg należy powtórzyć. Długość utrzymywania się makijażu w dużej mierze zależy od indywidualnych cech, np. wieku, przebytych chorób, przyjmowanych leków, stanu i pielęgnacji skóry i innych.